První, nejzáživnější ale i nejzdlouhavější variantou je prostá pěší turistika. Člověk si tak bez větší námahy zlepšuje fyzičku a ještě se kochá. Co je velkým přínosem, že v každém turistickém centru seženete informace a mapy k dané lokalitě. Některé materiály jsou zdarma a jiné si musí člověk koupit. Nás hodně baví jak chůze podle map, tak pročítání různých brožur a letáků.
Jaké další možnosti přesunu máme?
Autem
Půjčit si auto je zřejmě to, co volí každý, kdo toho chce hodně stihnout s relativním klidem. Půjčovny jsou standardně většinou na letišti. Záleží na chuti každého cestovatele, jaké auto zvolí, ale čtyřkolka zde není nutností. Pokud budete chtít čerstvé zkušenosti s půjčovnami, nebojte se zagúglit i česky. Najdete toho nemálo. My máme pozitivní reference na společnosti například tyto dvě https://www.arnoldclarkrental.com/ a https://www.europcar.com/. Cena vozů se pohybuje na 10 dní v základní ceně kolem 270€ (rok 2018).
Autobusem
Další možností je autobus. Přímo z letiště jede bus číslo 100 do centra Edinburghu, odkud se pak dál dostanete na linky, které jedou, kam jen budete chtít. Zaručeně nejlevnější cestování jsme měly s https://uk.megabus.com/. Na další spoje docela rády využíváme https://www.checkmybus.co.uk, https://www.rome2rio.com, https://www.goeuro.com, pokud tedy nejsou nějaké místní levné vyhledávače jako například https://www.citylink.co.uk. Máte-li nějaké další tipy, tak sem s nimi. Budeme za ně jen rády.
Vlakem
Pokud jste milovníky vlaků (https://www.scotrail.co.uk/), pak máte, v omezené míře, i tuto možnost. Dráhy jsou ale dražší než autobus asi všude v Evropě ????.
Na kole
Někteří aktivní cyklisti si dávají Hebridy na kole. Na to nemáme fyzičku ani chuť. Pokud jste ale milovníky „bicyklení“, tak vzhůru do něj. Velmi oblíbenou trasou cyklistů je cesta z ostrova Barra až na severní cíp ostrova Lewis na Port of Ness.
V každém informačním centru najdete mapy a informace dle svého gusta. Jdete pěšky nebo na kole? Dostanete plánky s cyklostezkami (většinou stejné pro chodce a cyklisty) a doporučeními, co vidět. Na tomto odkazu se dočtete o jednotlivých stezkách na Vnějších Hebridech: https://www.visitouterhebrides.co.uk/ se dočtete a dozvíte vše, po čem Vaše srdéčko touží.
Stopem
Poslední variantou, kromě vnitrostátních leteckých linek (určitě si zaleťte na Barru, kde přistávají letadla na pláži), je námi hojně využívaný autostop. Ten vám ušetří rozpočet, poznáte nové lidi a třeba i navážete nečekaná přátelství. Nemusíte se ničeho bát, protože je to něco, co se nám velmi vyplatilo, a co nás nadchlo. Více o stopování se dočtete zde.
Trajektem
Ať už zvolíte jakoukoli variantu, při těch pozemních budete muset dříve či později využít lodní dopravu. Místní jsou na ferry zvyklí jako my na šaliny, tramvaje a vůbec. Všude narazíte na společnost Caledonian MacBrayne, zkráceně CalMac (https://www.calmac.co.uk/). Tu jsme využívaly pro naše přesuny mezi ostrovy a byly jsme s ní přespokojené. Vše jezdí na čas a ceny jsou přívětivé. ALE, vždycky se najde nějaké to ALE. Ale je zapotřebí počítat s tím, že trajekty jezdí po vodě. A když voda není, tak nejedou. Stalo se nám, že byl příliš silný odliv a příliv ne a ne vodu zvednout do odpovídající výše, inu, čekaly jsme asi tři hodinky, než nám příroda pomohla. A na většině míst si můžete sednout do sucha čekárny, dát si kafčo, dobít telefon a zavolat domů, jak se máte výborně ????.
Kudy vjet na ostrovy? Kde začít. Záleží na tom, co chcete na ostrově vidět. Kolik času tomu kterému místu chcete věnovat. Ať už zvolíte cokoli, vězte, že vždy vjedete do panenské přírody, která protkává jedná úzká silnice a královnami místních cest jsou hlavně ovce. Na jednotlivé cesty a naše doporučení se dostaneme v dalších článcích a videích.
Dozvíte se například o stopování, stanování. Co jíst? Co pít? Kde spát (když nemáte stan)? Kde si dobíjet?
Užijte si to.